Güvercinada

Bugün Kuşadası'nın en önemli sembolü olarak nitelendirilen Güvercin Ada muhteşem gün batımı manzaraları ve tarihi atmosferiyle yabancı turistlerin olduğu kadar yerli turistlerin de gözbebeğidir.

“Liman içinde ada,adada yüzbin kuş.Küçük adacıkta dairemsi bir kalecik,içinde ayrı dizdarı ve kırk neferi, on pare balyemez topları vardır. Kuşadası denmesi bu adacıktandır. Çünkü her sene  adaya nice yüz bin kere kuş gelip ziyaret etmeyince geçip gitmezler.” Evliya Çelebi Seyahatnamesinde böyle bahsediyor Kuşadası’nın Simgesi Güvercinada’dan.

Kuşadası’nın merkezinde yer alan ada ve üzerindeki kale, gece ışıklandırmasıyla da ilçemizin görüntüsüne büyüleyici bir manzara ile eşlik ediyor. Günümüzde turizmin hizmetinde olan  Güvercinada’da güneşin batışı ise bir başka güzel. Ziyarete gelen turistler, buradan Kuşadası’nın doyumsuz manzarasını ve güneşin batışını izlemeden ayrılmıyor. Üzerinde bir Bizans kalesi olan Güvercinada’ya daha sonra Barbaros Hayrettin Paşa tarafından bir iç kale ve Sığla Sancağı Valisi İlyas Ağa tarafından da, yaklaşık 3 metre yüksekliğinde surlar yaptırılmış. Adayı çepeçevre saran surlar Mora isyanı sırasında adalardan ve denizlerden gelebilecek saldırıları önlemek amacıyla yapılmış. Yapımında Yılancı Burnundan getirilen taşların kullanıldığı kalenin, kapısının üstündeki kitabe boşluğu daha önce burada bir kitabenin olduğunu gösteriyor. Surların inşa kitabesi ise, kuzeydeki kule duvarı üzerinde bulunmakta ve kitabe 4 satır ve 20 mısradan oluşmakta.

Cumhuriyet döneminde bir mendirek ile karaya bağlanan Güvercinada’nın içinde doğayla bütünleşmiş yürüyüş yollarında, muhteşem Kuşadası manzarası eşliğinde yürürken kendinizi başka
bir dünyada hissediyorsunuz. Deniz fenerinin yanından geçip ilerlerken bir mezar ve ilerisinde üzerine çaputlar bağlanmış dilek ağaçları gözümüze çarpıyor.

Translate »