Dilek Yarımadası Milli Parkı

Dilek Yarımadası tam adıyla Dilek Yarımadası - Büyük Menderes Deltası Millî Parkı, Aydın il sınırları içinde Dilek Dağı'nın Ege Denizi'ne uzandığı son noktada yer alan ve yaklaşık 20 km uzunluğunda ve ortalama 6 km genişliğindeki yarımadadır.

Kuşadası’na 28 km uzaklıktaki Dilek Yarımadası Milli Parkı, eğer bir doğa severseniz mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisidir. Girişten sonra ana yol boyunca ilerlerken 1. km’ den sonra sağa doğru ayrılırsanız İçmeler Koyu’na ulaşırsınız. Ağaçların gölgesinde güzel bir koy olan İçmeler tamamen kumla kaplı bir denize sahip olup derinlik bakımından Milli parkın diğer koylarına göre alçaktır. İçmeler plajından 4 km daha ilerideki Aydınlık koyu, ana yoldan ayrıldıktan belli bir süre sonra, önce çakıl daha sonra da toprak yolla karşılaşırsınız. Plaja inen yol denize 4-5 metre kalana kadar yaklaşmaktadır ve bundan sonra denize paralel olarak bütün plaj boyunca ilerlemektedir. Deniz kenarında uzanıp güneşlenenlerden değilseniz Milli Park’ta sık ağaçlıkların arasındaki patikalardan içerilere, tepelere doğru yürüyüş yapmanın keyfine varabilirsiniz. 6. km’ deki kanyon ve Dik Kaya Vadisi, küçük dereleri, sık bitki örtüsü ve patikalarıyla iyi bir trekking parkurudur.

Deltada yaklaşık 250 kuş türünün yaşadığı, bunlardan 70 tür kuşun ürediği belirlenmiştir. Bu özelliğiyle “Önemli Kuş Alanı” listesine giren delta, kuş araştırmaları gözlem programına alınmıştır.

Milli Park’ta piknik ve yüzme dışında yapabileceğiniz faaliyetler: *Bilimsel amaçlı yürüyüş *Bisiklet turu *Botanik turu *Doğa yürüyüşü  *Fotoğraf çekme *Kuş gözlemciliği  *Kültürel yürüyüşler  *Manzara izleme *Yamaç Paraşütü(önceden izinle)

Kuşadası Milli Park Tanıtım Videomuz;

 

Translate »